4725 Park Harbor Dr, EriePennsylvania 16511, United States

8148982936     staff@eriegymnasticS.com

Above the Barre

Berea, OH


Alison Biondi

Irwin, PA


All Star Gymnastics

Pittsburgh, PA


Arcadia

New Brighton, PA


Brandy Marie's

Sarver, PA


Butler Hy-Flyers

Butler, PA


Core Elite

​Brockway, PA


Donachy Gymnastics

Kersey, PA


Eagle Gymnastics

Canadaigua, NY


Emerald City

Kittaning, PA


Emeth Gymnastics

Middlefield, OH


Falcon Gymnastics

Belle Vernon, PA


Flyers Gymnastics

Falconer, NY


G2 Gymnastics

Shinglehouse, PA


Gemini Gymnastics
​Pittsburgh, PA

G-Force WVGTC
Morgantown, WV


GGAC

Greenville, PA


Blue Gym

Monday - 1/15/18

Perfect 10

Ambridge, PA


Perfect Balance

Akron, OH


Pinnacle Gymnastics

Medini, OH


Pgh. Northstars

Pittsburgh, PA


Powerhouse

Wadsworth, OH


Premier

​Pittsburgh, PA


Prestige Gymnastics

Mayfield Village, OH


Renzi's Gymnastics

Solon, OH


Stumpf's Gymnastics

Williamsville, NY


Team Lightning

Erie, PA


Trinity

Gibsonia, PA


Ultimate

Delmont, PA


Uzelac's

Johnstown, PA


Victors Gymnastics

Rochester, NY


West Side Gymnastics

Syracuse, NY


Willowtree

Latrobe, PA


Xcel Gymnastics

Cranberry Twp. PA


Red Gym

Monday - 1/15/18

Flight 13B - Xcel Silver



Stretch - 2:30 - 3:00

Timed Warm-up - 3:00 - 3:15 

March In - 3:15 

Indv. & Team Awards - 6:15


Participating Teams: 

Brandy Marie  /  Pinnacle

Team Lightning  /  Renzi's

Stumpf's  /  Trinity  /  Willowtree


Flight 12R - Xcel Gold (B)


Stretch - 11:15 - 11:45 

Timed Warm-up - 11:45 - 11:55 

March In - 12:00 

Indv. & Team Awards - 2:30


Participating Teams: 

All Star  /  Emeth  /  GGAC

Gymniks  /  Jump Start!  /  Lake Erie Gymnastics

Lakettes  /  Perfect Balance

Pinnacle  /  Premier

Ultimate  /  Willowtree

 

Flight 12B - Xcel Platinum (B)


Stretch - 11:15 - 11:45 

Timed Warm-up - 11:45 - 11:55 

March In - 12:00 

Indv. & Team Awards - 2:30


Participating Teams: 

Allison Biondi's  /  Brandy Marie's  /  Gemini

Gym Dandy's  /  Gymsport  /  Highlanders

Perfect 10  /  Prestige  /  Renzi's

Stumpf's  /  Team Lightning

Trinity  /  West Side Gymnastics /  Willowtree


Flight 11R - Xcel Gold (A)


Stretch - 8:00 - 8:30

Timed Warm-up - 8:30 - 8:50

March In - 8:55

Indv. & Team Awards - 11:00


Participating Teams: 

 Allison Biondi  /  Arcadia

Brandi Marie  /  G2  /  Perfect 10

Prestige  /  Stumpf's  /  Team Lightning

Trinity  /  West Side Gymnastics 


Flight 13R - Xcel Silver & Bronze


Stretch - 2:30 - 3:00

Timed Warm-up - 3:00 - 3:15 

March In - 3:15 

Indv. & Team Awards - 6:15


Participating Teams: 

Arcadia  /  G2  

Gymniks  / Lake Erie Gymnastics

Prestige


Flight 11B - Xcel Platinum (A)


Stretch - 8:00 - 8:30

Timed Warm-up - 8:30 - 8:50

March In - 8:55

Indv. & Team Awards - 11:00


Participating Teams: 

All Star  /  Emeth  /  GGAC

Gymniks  /  Jump Start!

Lake Erie Gymnastics  /  Perfect Balance

Pinnacle  /  Premier  /  Ultimate


GSA

Lancaster, NY


Gym Dandy's

Washington, PA


Gymniks

Vienna, WV


Gymsport Gems

​Bridgeville, PA


Highlanders

Greensburg, PA


International

Uniontown, OH


Jump Start!

Beachwood, OH


Lake Erie Gymnastics School

Mentor, OH


Lakettes Gymnastics

Erie, PA


Lakers Gymnastics

Erie, PA


Lakeshore 

Mayfield Village, OH


Leap of Faith
Clarion, PA

Lions 
Moon Township, PA


Maverick

Charleston, WV


N. Falls Lightning

 Niagara Falls, ONT


Off Limits

New Castle, PA


O. P. Gymsters

Orchard Park, NY



Flight 4B - Xcel Diamond


Stretch - 6:15 - 6:45 

Timed Warm-up - 6:45 - 7:00 

March In - 7:00 

Indv. & Team Awards - 9:45


Participating Teams: 

Allison Biondi  /  Arcadia  /  Butler Hy-Flyers

Emeth  /  Gym Dandy's

Gymsport  /  Perfect 10

Perfect Balance  /  Pinnacle

Stumpfs  /  Team Lightning 

Ulitmate


Flight 10R - Level 2


Stretch - 5:00 - 5:30 

Timed Warm-up - 5:30 - 5:50 

March In - 5:50 

Indv. & Team Awards - 8:30


Participating Teams: 

Brandi Marie's  /  G2

Off Limits

Powerhouse

Team Lightning


AGE DETERMINATION

   


WOMENS

  • All Women's Ages are determined by the Pennsylvania State Championships for each perspective Level. 
  • Level 2 will be as of the final day of Stars & Stripes - 1/15/18
  • ​Level 3 -  Age as of 4/29/18
  • Level 4 -  Age as of  4/22/18
  • Level 5 -  Age as of  4/15/18
  • Level 6 -  Age as of  4/8/18
  • Level 7 -  Age as of  3/25/18
  • Level 8 -  Age as of 3/11/18
  • Level 9 -  Age as of   3/18/18
  • Level 10 - Age as of  3/18/18
  • Xcel - Bronze - As of Stars & Stripes - 1/15/18
  • Xcel - Silver / Gold / Platinum / DiamondAge as of 5/6/18
  • ALL Ages for ALL Levels are as of the last day of Stars & Stripes - Jan. 16th 2017
  • Age Groups will be determined using a similar method to the USAG Nationals Age Group Divisions.  Gymnasts will be sorted by age, then subdivided into Junior / Senior groups for that age group - until fair, reasonably sized groups are achieved.
  • Age Groups may vary in size depending on number or athletes / age / level.
  • Awards will be 50% for Individual & Team
  • Compulsory Teams consist of the 5 top scores per event / Optional Teams consist of the 3 top scores per event.



MENS

  • All Ages are as of May 31st 2018.The Junior Olympic competitive season is defined as September 1 – May 31. For all aspects of the Men’s Junior Olympic Age Group Program, a gymnast’s competitive age throughout the entire competitive season is determined by the age he will be on May 31 of the current competitive season. (For example: For all competitions held from September 1, 2016 to May 31, 2017, a gymnast’s competitive age is determined by his age as of May 31, 2017). As a result of moving the gymnast’s competitive age forward to the current competitive season, there will be no ‘age mobility’ or ‘age bumping’ in the junior program.
  • Age Groups will be determined using a similar method to the USAG Nationals Age Group Divisions.  Gymnasts will be sorted by age, then subdivided into Junior / Senior groups for that age group - until fair, reasonably sized groups are achieved.
  • Awards will be 50% for Individual & Team.
  • Compulsory Teams consist of the top 3 scores / event.  Optional Teams will consist of the top 2 scores per event.


Dear Parents, Coaches & Athletes,

     On behalf of Erie Gymnastics Center and the Team Lightning Boosters, we welcome you to the 17th Annual Stars & Stripes Invitational. The following page contains the times of this years Flights as well as important meet information.

  •  This is a 9/11 Tribute Competition.  The 1st Stars & Stripes was founded in the aftermath of 9/11 & we've continued this tradition over the years.  We are proud of our Military, Fire, Police, and Rescue Workers (Past / Present / Future) who risk their lives to protect ours.  Our club is made up of many Parents & Relatives who work in these fields.  The gymnastics community is also made up of many Families who earn their living in these noble fields of work.  With that Spirit in mind, we admit FREE all members of the Military, Police, Fire, & Rescue Workers.  Admissions is controlled by the Convention Center, so please bring your badge and current or Military ID to the Athlete Registration Table for a Pass.
  • Please feel free to sport your Red, White, & Blue.
  • Each year we donate a portion of our proceeds to various charities that benefit Military, Police, Fire, and Rescue Charities.  We also solicit requests to fill the bucket to support these charities.
  • Local Heroes have been recruited to be present at Awards Ceremonies and Award the athletes.  If you are a member of any of these noble occupations, we can use your help as well with the Awards Ceremony, so feel free to jump right up and help!. 


SPECIFIC MEET INFORMATION

  • We will need to run by the clock to have a smooth competition. Please have the gymnasts ready at their scheduled times. Also please consider the driving conditions and weather in your travels.
  • The Stars & Stripes is hosted at Erie's Bayfront Convention Center & NOT Erie Gymnastics Center.  Each year we get several paniced calls from Parents / Coaches who show up at our gym and find no one there.  Directions are provided on this link (Directions to Bayfront Convention Center). Although the Street Name Changes, the Bayfront Convention Center is located on the Bayfront Parkway which is really just an extension of I-79, and loops back up to I-90. It's really easy to get to and very convenient. This is a really great location with good seating, ample space, parking, and plenty to do in the immediate area.
  • While in Erie, we hope you enjoy our city.  There are many things to do in the area.  For things to do in the area, please check our page - "Things to Do".
  • PARKING -- Parking is Free & ample at the Convention Center.
  • All Flights are Non-Traditional Format (Warm-up an event, Compete that event).  There is a separate Warm-up Gym with identical equipment.
  • All Age Determinations are as of PA USAG Rules & Policies.  An age determination chart is listed in the next section.  Please check that you have provided us with accurate Birthdates & that your Athletes / Child attends the correct Flight.  These dates often vary from State to State.  The official dates are explained below.  
  • Age Grouping meets or exceeds USAG Recommendations.  Due to the large number of athletes, some age groups will be broken into Junior & Senior Divisions for awards. We use the same method USAG uses to determine Jr. & Sr. Divisions. All athletes will be pooled together, then an arbitrary date will be selected to divide the age groups evenly.
  •  Large teams should bring an adequate number of coaches to the event. Large Teams will be split into multiple squads.
  • Judges from PA, OH, & NY have been contracted for the event. They will be mixed so as to provide fair representation to all competitors. Please be respectful of the officials and meet personnel. If there are any questions, you should inquire with your coach, and never an official!  Official Score Inquiries are provided at the Head Table and must be presented to the Meet Referee or Meet Director.
  • Team Awards:  Team Awards for Compulsory Teams will consist of 5 top scores / event for Large Team Divisions (3 Scores for Small Team Divisions.  Optional Teams will consist of the 3 top scores / event.  Men's Level 4 & 5 will be top 3 scores.  Men's Level 6 - 10 will be top 2 scores to allow more competition.
  • Individual & Team Awards go 50% deep with additional Participation Ribbons for Levels 2 & 3.
  • This has always been a FUN Meet! Please help us keep it that way. Please cheer for everyone and applaud ALL of the athletes efforts - not just your own. Please keep gym politics & rivalry out of this meet!
  • We use all the Official Pomp & Circumstance for this meet. Please make sure all athletes are in Full Uniform for awards and during the event.
  • It is a NEW Rule in PA that all athletes must be in Team Leotard or Warm-up!     T-Shirts / Street Clothes... are not permitted on the Awards Stand.

Sunday - Jan. 14th 2018

Main Event

Saturday - Jan. 13th 2018

Flight 9R - Level 6 (B)



Stretch - 12:00 - 12:30

Timed Warm-up - 12:30 - 12:50

March In - 12:50 

Indv. & Team Awards - 4:45


Participating Teams: 

Donachy  /  Eagle  /  Gymniks  /  Gymsport

G2  /  Jump Start!  /  Lake Erie Gymnastics

Lakettes  /  Off Limits  /  Powerhouse

Prestige  /  Stumpf's  /  Ultimate


Flight 10B - Level 4 (C)


Stretch - 5:00 - 5:30 

Timed Warm-up - 5:30 - 5:50

March In - 5:50 

Indv. & Team Awards - 8:30


Participating Teams

Alison Biondi  /  Core Elite  /  Eagle

Emerald City  /  Flyers  /  Gym Dandy's

Gymsport  /  Maverick  /  Off Limits

Perfect 10  /  Pinnacle  /  Renzi's  /  Stumpf's


Flight 9B - Level 4 (B)

.

Stretch - 12:00 - 12:30

Timed Warm-up - 12:30 - 12:50

March In - 12:50 

Indv. & Team Awards - 4:45


Participating Teams: 

Butler  /  G-Force  /  GGAC

Highlanders  /  Lakettes

Niagara Falls Lightning  /  Orchard Park

Lake Erie Gymnastics  /  Victors


Flight 8B - Level 4 (A)

.

Stretch - 8:00 - 8:30

Timed Warm-up - 8:30 - 8:50

March In - 8:55

Indv. & Team Awards - 11:45


Participating Teams: 

All Star  /  Brandi Marie's  /  Donachy

G2  /  Gemini  /  Jump Start!

Powerhouse  /  Prestige

Team Lightning

Ultimate


Flight 8R - Level 6 (A)


Stretch - 8:00 - 8:30

Timed Warm-up - 8:30 - 8:50

March In - 8:55

Indv. & Team Awards - 11:45


Participating Teams: 

Alrcadia  /  Butler Hy-Flyers  /  Core Elite

Flyers  /  GSA  /  G-Force  /  Gym Dandy's

Niagara Falls Lightning  /  Perfect 10

Perfect Balance  /  Renzi's  /  Team Lightning

Victors  /  West Side Gymnastics  /  Willowtree

​​

Blue Gym

Sunday - 1/14/18

Red Gym

Sunday - 1/14/18

Flight 7B - Men's Level 10

Levels 9, 8, 7, JD/ Gold


Stretch - 5:00 - 5:30

Timed Warm-up - 5:30 - 5:50

March In - 5:50

Indv. & Team Awards - 9:45


Participating Teams: 

Alison Biondi  /  Above the Barre

Emeth  /  G-Force 

Lakers  /  Lakeshore

Maverick  /  Pittsburgh Northstars

Pinnacle  /  Stumpf's

Team Lightning

 Uzelacs 

Xcel  


Flight 7R - Level 10

& Level 9


Stretch - 5:00 - 5:30

Timed Warm-up - 5:30 - 5:50

March In - 5:50

Indv. & Team Awards - 9:45 


Participating Teams: 

Butler Hy-Flyers  /  Eagle  /  Emeth 

Flyers  /  Gemini  /  G-Force  /  GSA

Gymniks  /  Gymsport  /  Lake Erie Gymnastics

Lakettes  /  Leap of Faith  /  Lions

Maverick  /  Off Limits  /  Perfect 10  /  Pinnacle

Powerhouse  /  Premier  /  Prestige

Stumpf's  /  Team Lightning  /  Trinity

Ultimate  /  Victors


Flight 6R - Level 8 (B)


Stretch - 12:00 - 12:30

Timed Warm-up - 12:30 - 12:50

March In - 12:50 

Indv. & Team Awards - 4:45


Participating Teams: 

Eagle  /  G-Force

GGAC  /  Gymsport

Lakettes  /  Lions

Niagara Falls Lightning

Off Limits  /  Pinnacle

Trinity  /  Ultimate

Victors


Flight 6B - Men's Level 5


Stretch - 12:00 - 12:30

Timed Warm-up - 12:30 - 12:50

March In - 12:50

Indv. & Team Awards - 4:45


Participating Teams: 

Alison Biondi's  /  Above the Barre

Emeth  /  Falcon  /  G-Force

International  /  Lakers

Lakeshore /  Pinnacle 

Pittsburgh Northstars 

Stumpf's  /  Team Lightning

X-cel 


Flight 5B - Men's Level 4 & 6

​​Stretch - 8:00 - 8:30

Timed Warm-up - 8:30 - 8:50

March In - 8:55

Indv. & Team Awards - 11:30


Participating Teams: 

Alison Biondi's  /  Above the Barre

Emeth  /  Falcon  /  G-Force

Gymsport  /  International

Lake Shore  /  Pinnacle 

Pittsburgh Northstars

Stumpf's  /  Team Lightning  

Uzelac's  /  X-cel 


Flight 5R - Level 8 (A)


Stretch - 8:00 - 8:30

Timed Warm-up - 8:30 - 8:50

March In - 8:55

Indv. & Team Awards - 11:30


Participating Teams: 

Arcadia  /  Brandi Maries

Butler Hy-Flyers  /  Donachy  /  Emerald City

Gymniks  /  Highlanders

Lake Erie Gymnastics  / Maverick

Perfect 10  /  Premier

Prestige  /  Renzi's  /  Stumpf's

Team Lightning  /  West Side Gymnastics 


Blue Gym

Saturday - 1/13/18

Red Gym

Saturday - 1/13/18

Flight 3B - Level 3C


Stretch - 2:30 - 3:00 

Timed Warm-up - 3:00 - 3:15 

March In - 3:20 

Indv. & Team Awards - 6:15 


Participating Teams: 

G2  /  Gym Dandy's

Maverick  /  Niagara Falls Lightning

Off Limits  /  Pinnacle

 Stumpfs  /  Ultimate


Flight 2B - Level 3B


Stretch - 11:15 - 11:45 

Timed Warm-up - 11:45 - 12:00

March In - 12:00 

Indv. & Team Awards - 2:30


Participating Teams: 

Emerald City  /  GGAC

Lakettes  /  Orchard Park

Powerhouse

Victors 

  

Flight 1B - Level 3A


Stretch - 8:00 - 8:30

Timed Warm-up - 8:30 - 8:50

March In - 8:55

Indv. & Team Awards - 11:00


Participating Teams: 

Alison Biondi  /  Brandy Maries

Core Elite / Flyers

G-Force / Gymsport

 Jump Start!  /  Team Lightning 


Flight 3R - Level 7C


Stretch - 2:30 - 3:00 

Timed Warm-up - 3:00 - 3:15 

March In - 3:15 

Indv. & Team Awards - 6:15 


Participating Teams: 

Brandi Marie  /  Butler  /  Eagle

Emeth  /  Flyers / G-Force

Highlanders / Jump Start!  /  Powerhouse

Prestige  /  Team Lightning  /  Willowtree


Flight 2R - Level 7B


Stretch - 11:15 - 11:45

Timed Warm-up - 11:45 - 12:00

March In - 12:00 

Indv. & Team Awards - 2:30


Participating Teams:

Core Elite /  Gymsport  /  Gym Dandy's

Lake Erie Gymnastics  /  Lions

Maverick  /  Niagara Falls Lightning

Renzi's  /  Stumpf's  /  Ultimate


Friday - Jan. 12th 2018

Flight 1R - Level 7A


Stretch - 8:00 - 8:30

Timed Warm-up - 8:30 - 8:50

March In - 8:55

Indv. & Team Awards - 11:00


Participating Teams: 

Arcadia  /  GGAC  /  GSA

Gymniks  /  Lakettes  /  Off Limits

Pinnacle  /  Premier

Victors 


Main Event

USA Gymnastics Sanctioned Event

100 National Level Gymnasts Competing

Saturday Jan. 13th

5:45pm

Bayfront Convention Center

Tickets Available at the Door

Blue Gym

Friday - 1/12/18

Red Gym

Friday - 1/12/18

Stars & Stripes Competitive Schedule

Jan. 12th - 15th, 2018

     Dear Gymnastics Fans, Erie Gymnastics Center & Team Lightning Boosters are proud to present the 17th Annual Stars & Stripes Coed Invitational.  EGC & Team Lightning welcome nearly 1,800 gymnasts participating this year from over 50 quality gymnastics clubs.  This is a USA Gymnastics Sanctioned event with nearly 100 National Level competitive athletes attending this year.  For those of you who are not familiar with the "Level System" in USA Gymnastics, Level 10 is the highest Level and that which you would watch on television.  We are showcasing our "Main Event" held on Saturday Night starting at 6:00pm. However all of the sessions are unique and feature great competition and interesting insight into the development of the athletes.  Below are the scheduled times for the various competitive levels competing throughout the weekend.

2018

Stars & Stripes

Schedule

Above the Barre

Berea, OH


Alison Biondi

Irwin, PA


All Star Gymnastics

Pittsburgh, PA


Arcadia

New Brighton, PA


Brandy Marie's

Sarver, PA


Butler Hy-Flyers

Butler, PA


Core Elite

​Brockway, PA


Donachy Gymnastics

Kersey, PA


Eagle Gymnastics

Canadaigua, NY


Emerald City

Kittaning, PA


Emeth Gymnastics

Middlefield, OH


Falcon Gymnastics

Belle Vernon, PA


Flyers Gymnastics

Falconer, NY


G2 Gymnastics

Shinglehouse, PA

e


Flight 4R - Level 5


Stretch - 6:15 - 6:45 

Timed Warm-up - 6:45 - 7:00 

March In - 7:00 

Indv. & Team Awards - 9:45 


Participating Teams: 

All Stars  /  Butler  /  Donachy  /  Emerald City

Flyers  /  G2  /  Gemini  /  Gym Dandy's

Gymsport  /  Highlanders  /  Lake Erie Gymnastics

Off Limits  /  Perfect 10  /  Stumpfs

Team Lightning  /  Ultimate

Victors


2018 Participating Teams

Monday - Jan. 15th 2018